PDTE AGM 2025 – Moč gibanja: Povezava med pasjim gibanjem in vedenjem
PROGRAM
PREDAVATELJI
JULIA ROBERTSON,
specialistka za korektivno mioterapijo in rehabilitacijo psov
Razvoj in vzdrževanje miofascialnega sistema – pomen od obdobja mladička do starosti
Fizični razvoj psa je za njegovo nadaljnje zdravje in dobro počutje v našem okolju enako pomemben kot njegov psihološki razvoj. Z vsemi novimi študijami, ki so bile predstavljene tako v človeškemu kot živalskemu svetu, je bila končno dokazana povezanost in popolna povezanost telesa s fascijami, kar daje odgovore na številna vprašanja ne le o vplivu na fizično zdravje, temveč tudi o tem, kako se te fizične in celične povezave neposredno povezujejo s številnimi drugimi deli telesnih mehanizmov, kar dodatno dokazuje, kako je fizično „ravnovesje“ ključnega pomena za splošno dobro počutje.
Pogovor in razprava bosta osredotočena na telesni razvoj mladih psov in na to, kako je ta omejen ter kako podpreti naše čudovite starejše, s čimer se izboljša tudi splošno zdravje, saj se omogočijo boljše miofascialne povezave v telesu.
KATJA SÖHNEL,
Znanstvena raziskovalka na Inštitutu za zoologijo in evolucijske raziskave Univerze Friedricha Schillerja v Jeni, Nemčija
Katja bo govorila o dveh temah. Najprej bo predstavila izsledke njihove dolgoročne študije o tem, kako se razvijajo telesna razmerja in hoja mladičev. Nato se bo osredotočila na biomehaniko skakanja izkušenih in neizkušenih psov v športnem agilitiju.
SHARON FERRER:
Fascija v gibanju: od vezivnega tkiva do čustvenega počutja psa
Fascija ni le vezivno tkivo, temveč deluje tudi kot čutna mreža, ki povezuje telesna in čustvena stanja. Kot neprekinjen zaznavni organ, ki povezuje vse sisteme, ne le mišično-skeletnega, vpliva na živčni, imunski in endokrini sistem.
V tem predavanju se bomo poglobili v odnos med fascijo in vedenjem ter raziskali, kako je gibanje, tako aktivno kot pasivno, ključno za zdravje fascij in splošno dobro počutje psa. To je priložnost, da odkrijete integrativen pristop k telesni in čustveni oskrbi psov.
UTE BÜHNER: Gozdni agility
Gozdni agility je eden od mojih konceptov, s katerim želim pomagati ljudem in psom, da skupaj počnejo več zabavnih stvari. Psi in ljudje obožujejo gozd, agility kot pasji šport pa je dobro poznan in priljubljen. Zakaj ju ne bi združili, izkoristili in vključili v vsakdanje življenje? Skupni sprehodi so lahko veliko bolj zabavni, če spoštujemo gozd kot življenjski prostor in hkrati nekoliko prilagodimo potrebe psov. To lahko dosežemo, če skupaj s svojimi psi izdelamo aktivno strategijo, ki jo lahko vključimo v vsakodnevni sprehod. S tem krepimo vez in poskrbimo, da so psi zaposleni in veseli – kar ima lahko velik učinek tudi pri preprečevanju preganjanja divjadi. Gozd prav tako prispeva k sprostitvi in zmanjšuje stres.
LYUBOV MISHCHENKO:
Kako najti, brati in uporabljati znanstvene raziskave, če nisi znanstvenik
Glavne točke:
- Zakaj je koristno brati raziskave.
- Dostopno za vsakogar: kako in kje lahko najdemo in izberemo raziskave, kako jih ocenimo, tudi če nismo znanstveniki.
- Kako lahko informacije iz raziskav uporabimo pri svojem delu ali celo v vsakdanjem življenju s psi.
- Zakaj moramo biti previdni pri uporabi podatkov iz raziskav in kako to storiti varno.
BEATE BJORNHOM: Bolečina in vedenje
Moje letošnje predavanje bo „Bolečina in vedenje“, predavanje z vidika pasjega vedenjskega svetovalca oziroma inštruktorja.
Kako eno vpliva na drugo? Kako prepoznamo znake bolečine? Kaj lahko storimo? Kako obravnavati pse z vedenjskimi težavami in bolečino, ki ne pustijo, da se jih dotaknemo?
EVA TASIČ: Ko štiri noge niso dovolj
Predavanje se bo osredotočilo na vpliv kronične bolečine na kakovost življenja psov, rešitve za mobilnost in uporabo posebne opreme, zlasti uporabo invalidskega vozička pri psih. Raziskali bomo različne načine, kako kronična bolečina vpliva na pasjo zmožnost gibanja in interakcije z okoljem, pri čemer bomo poudarili pomen zgodnjega prepoznavanja in posredovanja, pa tudi, kaj pomeni avtonomnost za naše starejše pasje sopotnike in kaksno vlogo ima pri ocenjevanju kakovosti njihovega življenja.
ELS VIDTS: Čutna integracija
Pri šolanju psov in vedenjski terapiji se zavedamo pomembnosti pogojevanja, pri čemer s povezovanjem pozitivnih čustev povečamo verjetnost, da se bo vedenje ponovilo. Ali pa ponovno pogojevanje, ki je povezovanje pozitivnega čustva z dražljajem predhodno povezanim s občutkom strahu. Recimo, da pri vedenjski terapiji na splošno preučujemo, KATERI dražljaj sproži določeno vedenje.
Pri čutni integraciji pa preučujemo, KAKO se dražljaj sprejema in povezuje z drugimi dražljaji, da pride do pravilne upodobitve resničnosti.
ANNE LILL KVAM: So-čutne rešitve: Poenostavljeno delo z nosom za pse vseh starosti in velikosti
Na tej delavnici bi vam rada ponudila nabor iger z nosom, ki se jih boste lahko igrali s svojim psom. Spoznali bomo igre, ki so primerne tudi za starejše pse ali pse, ki imajo iz kakršnegakoli razloga težave z gibanjem. Ogledali si bomo igre, kot so iskanje medvedka, poimenovanje igrač, razločevanje vonjav, na koncu pa se bomo vsi udeleženci zabavali ob izdelavi skrivnostnih vrečk, ki jih bomo lahko odnesli domov svojemu čudovitemu psu.
Eno igro bodo prikazali največ trije psi, vsak od psov pa se lahko pridruži eni ali največ dvema različnima igrama. Udeležencem ni treba imeti nobenega predhodnega znanja.
CENA PRIJAVE in DRUGI STROŠKI
Konferenca bo potekala v angleškem jeziku. Slovenski prevod ne bo na voljo.
Cena za udeležbo na konferenci zajema konferenčne materiale, pijačo dobrodošlice, prigrizke, kavo, vodo in sok med odmori.
Splošne informacije o predvidenih stroških
Hotel ponuja tudi dnevno kosilo, ki vključuje juho ALI hladno predjed, glavno jed (z dvema vrstama mesa in 2 prilogama), solato in sladico, za 23 eur/dan.
Na voljo so tudi druge, cenejše možnosti za kosilo, bodisi v Hotelu Špica ali v bližnji okolici.
Odvisno od tipa sobe in števila nočitev, je povprečna cena nočitve z zajtrkom, vključno s turistično takso, 65 eur/dan*. Podrobnosti o ponudbi hotela najdete tukaj.
* ta cena je na voljo izključno pri najemu sobe v času konference od 27.9. do 1.10. 2025.
ZA DODATNE INFORMACIJE SMO VAM NA VOLJO NA
pdte.agm.2025@gmail.com
+386 41 890 900