PDTE AGM 2025 – Moč gibanja: Povezava med pasjim gibanjem in vedenjem

PROGRAM

18:00 – 22:00  –  Pijača dobrodošlice

8:30 – 18:00    Julia Robertson: Razvoj in vzdrževanje miofascialnega sistema – pomen od obdobja mladička do starosti

                             Katja Söhnel: Od mladička do odraslega psa – nova spoznanja dolgoročne študije

                             Sharon Ferrer: Fascija v gibanju: od vezivnega tkiva do čustvenega počutja psa

                            Ute Bühner: Gozdni agility

19:00                  Družabni vecer

8:30 – 18:00    Ljubov Mishchenko: Kako najti, brati in uporabljati znanstvene raziskave, če nisi znanstvenik

                            Katja Söhnel:  Biomehanika skakanja psov v agilitiju

                            Beate Bjornhom: Bolecina in vedenje

                            Eva Tasič: Ko štiri noge niso dovolj

19:00                  Družabni vecer

9:00 – 17:00  Els Vidts: Celodnevna delavnica „Čutna integracija za pse“

19:00               Družabni večer

9:00-17:00     Anne Lill Kvam: Celodnevna delavnica “So-čutne rešitve: Poenostavljeno delo z nosom za pse vseh starosti in velikosti

18:00              Konec konference

PREDAVATELJI

JULIA ROBERTSON,

specialistka za korektivno mioterapijo in rehabilitacijo psov

Razvoj in vzdrževanje miofascialnega sistema – pomen od obdobja mladička do starosti

Fizični razvoj psa je za njegovo nadaljnje zdravje in dobro počutje v našem okolju enako pomemben kot njegov psihološki razvoj. Z vsemi novimi študijami, ki so bile predstavljene tako v človeškemu kot živalskemu svetu, je bila končno dokazana povezanost in popolna povezanost telesa s fascijami, kar daje odgovore na številna vprašanja ne le o vplivu na fizično zdravje, temveč tudi o tem, kako se te fizične in celične povezave neposredno povezujejo s številnimi drugimi deli telesnih mehanizmov, kar dodatno dokazuje, kako je fizično „ravnovesje“ ključnega pomena za splošno dobro počutje. 

Pogovor in razprava bosta osredotočena na telesni razvoj mladih psov in na to, kako je ta omejen ter kako podpreti naše čudovite starejše, s čimer se izboljša tudi splošno zdravje, saj se omogočijo boljše miofascialne povezave v telesu.

Julia že več kot 20 let zdravi pse z degenerativnimi mišično-skeletnimi težavami in je strokovnjakinja za interpretacijo sprememb drže in fizičnih sprememb, ki se pojavijo pri psih z bolečinami v mišicah.

Je avtorica številnih knjig in ustanoviteljica neodvisnega ponudnika izobraževanja Galen Myotherapy, ki zagotavlja spletne in praktične tečaje za skrbnike in kinološke strokovnjake. Z navdušenjem izobražuje druge o tem, kako odpravljati učinke prilagoditvenih sprememb (ali mišične kompenzacije) in tako izboljšati življenje psov. Zasnovala je tudi programe podpore na daljavo (Distance Support Programmes – DSP), ki skrbnikom zagotavljajo strokovno vodenje 1:1 in jim omogočajo, da pomagajo svojemu psu doma. Julia je od leta 2023 tudi svetovalka organizacije CAM (Canine Arthritis management). Julio še posebej zanima vidik avtonomije pri zdravljenju, zaradi česar je razvila program Positive PACT® (Positive Progressive Affective Cycle of Therapy). Ta daje psu možnost izbire intenzivnosti in hitrosti zdravljenja, kar omogoča zdravljenje delov telesa, okoli katerih bi se pes sicer upiral kakršni koli obliki stika.

Več o Julijinem delu: KLIKNITE TUKAJ 

KATJA SÖHNEL,

Znanstvena raziskovalka na Inštitutu za zoologijo in evolucijske raziskave Univerze Friedricha Schillerja v Jeni, Nemčija

Katja bo govorila o dveh temah. Najprej bo predstavila izsledke njihove dolgoročne študije o tem, kako se razvijajo telesna razmerja in hoja mladičev. Nato se bo osredotočila na biomehaniko skakanja izkušenih in neizkušenih psov v športnem agilitiju.

Tema 1: Od mladiča do odraslega psa – nova spoznanja dolgoročne študije

Spregovorila bom o novi multicentrični, dolgoročni študiji iz Nemčije. Analizirali smo več kot 400 mladičev v prvih dveh letih njihovega življenja. Kinetične podatke smo zajeli z uporabo tekaške steze z instrumenti ter izmerili telesne deleže, težo in oceno telesnega stanja psov. Govorila bom o najnovejših ugotovitvah te študije, na primer o razvoju telesnih razmerij in hoje mladičev.

Tema 2: Biomehanika skakanja psov v agilitiju

To predavanje govori o najbolj priljubljenem pasjem športu, agilitiju. Iz literature je razvidno, da se poškoduje tretjina psov agilityja, pri čemer so mehka tkiva sprednjih okončin najbolj poškodovan del telesa. Druga literatura kaže na večje tveganje za poškodbe pri neizkušenih psih. Govorila bom o razlikah v biomehaniki skakanja izkušenih in neizkušenih psov od faze vzleta do pristanka pri dveh različnih skokih.

Več o Katji

Znanstvena raziskovalka na Inštitutu za zoologijo in evolucijske raziskave Univerze Friedricha Schillerja v Jeni, Nemčija

Moje raziskovalno področje je dinamika živali, zlasti gibanje psov. Za raziskovanje acikličnega gibanja skakalnih psov sem uporabila 3D-kinetične in 3D-kinematične podatke. Zanima me razumevanje lokomocije ter povezovanje biologije in mehanike/robotike. Trenutno delam na ontogenetski študiji psov, ki raziskuje, kako se mladiči razvijejo v odrasle pse.

Discipline: Biomehanika, biomedicinsko inženirstvo, zoologija

Jeziki: nemščina, angleščina

Izobraževanja:
2012 – dodiplomski študij (biomedicinsko inženirstvo) – Technische Universität Ilmenau
2016 – magisterij znanosti (biomedicinsko inženirstvo) – Technische Universität Ilmenau
2021 – Dr. rer. nat (zoologija) – Friedrich-Schiller-Universität Jena

Več o Katjinem delu: KLIKNITE TUKAJ

SHARON FERRER:

Fascija v gibanju: od vezivnega tkiva do čustvenega počutja psa

Fascija ni le vezivno tkivo, temveč deluje tudi kot čutna mreža, ki povezuje telesna in čustvena stanja. Kot neprekinjen zaznavni organ, ki povezuje vse sisteme, ne le mišično-skeletnega, vpliva na živčni, imunski in endokrini sistem.
V tem predavanju se bomo poglobili v odnos med fascijo in vedenjem ter raziskali, kako je gibanje, tako aktivno kot pasivno, ključno za zdravje fascij in splošno dobro počutje psa. To je priložnost, da odkrijete integrativen pristop k telesni in čustveni oskrbi psov.

Sharon Ferrer je diplomirala iz pedagogike in je integrativna vzgojiteljica psov. Usposobljena je kot veterinarski tehnik, svoje znanje pa dopolnjuje s certifikati s področja vedenja psov, prehrane ter študijem osteopatije, mioterapije in miofascialne masaže.

V okviru svojega projekta Natural Tempos Sharon uporablja celovit pristop, ki združuje etologijo, naravno prehrano in manualne terapije za spodbujanje dobrega počutja domačih psov.

Je avtorica knjige The Raw Canine Anxiety: A Comprehensive Approach to Canine Anxiety, ki je izšla leta 2024. V okviru enega od svojih certifikatov je opravila tudi pregledno študijsko nalogo o vključevanju osteopatskega zdravljenja v programe za modifikacijo vedenja.

Več o Sharon: KLIKNI TUKAJ 

UTE BÜHNER: Gozdni agility

Gozdni agility je eden od mojih konceptov, s katerim želim pomagati ljudem in psom, da skupaj počnejo več zabavnih stvari. Psi in ljudje obožujejo gozd, agility kot pasji šport pa je dobro poznan in priljubljen. Zakaj ju ne bi združili, izkoristili in vključili v vsakdanje življenje? Skupni sprehodi so lahko veliko bolj zabavni, če spoštujemo gozd kot življenjski prostor in hkrati nekoliko prilagodimo potrebe psov. To lahko dosežemo, če skupaj s svojimi psi izdelamo aktivno strategijo, ki jo lahko vključimo v vsakodnevni sprehod. S tem krepimo vez in poskrbimo, da so psi zaposleni in veseli – kar ima lahko velik učinek tudi pri preprečevanju preganjanja divjadi. Gozd prav tako prispeva k sprostitvi in zmanjšuje stres.

Sem terapevtka za vedenje psov z naslednjimi dodatnimi usposabljanji: Kurativni terapevt, strokovnjakinja za prehrano, delo s pomočjo živali, gozdni vzgojitelj. Obožujem gozd z njegovim zdravilnim učinkom in veliko delam na umirjanju in proti stresu. Veliko psov in ljudi je pod stresom in potrebujejo pomoč, da najdejo pot nazaj k naravi in malo več miru.

LYUBOV MISHCHENKO:

Kako najti, brati in uporabljati znanstvene raziskave, če nisi znanstvenik

Glavne točke:

  1.  Zakaj je koristno brati raziskave.
  2.  Dostopno za vsakogar: kako in kje lahko najdemo in izberemo raziskave, kako jih ocenimo, tudi če nismo znanstveniki.
  3.  Kako lahko informacije iz raziskav uporabimo pri svojem delu ali celo v vsakdanjem življenju s psi.
  4.  Zakaj moramo biti previdni pri uporabi podatkov iz raziskav in kako to storiti varno.

Predstavnica PDTE v Rusiji in kinološka strokovnjakinja od leta 2014, glavno izobraževanje – mednarodni tečaj IDTE z Anne Lill Kvam. Lastnik in izvršni direktor Univerze za sodobno kinologijo, LLC, licenciranega izobraževalnega podjetja v Rusiji, kjer izobražujemo kinološka strokovnjake. Avtorica in predavateljica modula o psih iz zavetišč v brezplačnem programu usposabljanja za prostovoljce v okviru dobrodelnega projekta „Need to Take“ . Organizatorka in govornica vsakoletne brezplačne spletne konference „Sodoben pogled na dobrobit psov in njihovih ljudi“.

Več o Univerzi za sodobno kinologijo KLIKNITE TUKAJ

Na področju kinologije me zanima predvsem:

  • oblikovanje udobnega in primernega življenjskega sloga za posameznega psa in človeka
  • vse o pravem družbenem stiku in sinhronizaciji vedenja
  • govorica telesa v komunikaciji s psi
  • znanstveno in fiziološko utemeljena obravnava različnih vidikov življenja in vzgoje psov.

 Najpogosteje se ukvarjam z agresivnim vedenjem, psi v kroničnem stresu, strahovi, negotovostjo in prilagoditvami psov v zavetiščih.

BEATE BJORNHOM: Bolečina in vedenje

Moje letošnje predavanje bo „Bolečina in vedenje“, predavanje z vidika pasjega vedenjskega svetovalca oziroma inštruktorja.
Kako eno vpliva na drugo? Kako prepoznamo znake bolečine? Kaj lahko storimo? Kako obravnavati pse z vedenjskimi težavami in bolečino, ki ne pustijo, da se jih dotaknemo?

Že od nekdaj me zelo zanimajo živali in njihovo dobro počutje. Ko sem dobila svojega prvega psa, sem hitro ugotovila, da o psih ne vem skoraj ničesar. K sreči sem spoznala Linn Hauge, s katero sva skupaj delali v centru za reševanje živali. Predstavila mi je Turid Rugaas in njen način dela ter razumevanja psov. To me je pripeljalo do tega, da sem v letih 2012/13 opravila izobraževanje IDTE, ki ga je vodila Turid in od takrat delam skupaj z Linn kot vedenjska svetovalka v našem podjetju Hundeskolen Syd.

Po opravljenih vedenjskih primerih, tečajih, individualnem delu in tako naprej sem čutila, da mi nekaj manjka. Sicer sem lahko pomagala psom pri vedenjskih težavah, vendar sem čutila, da bi lahko naredila več. Leta 2014 so mi na izobraževalnem vikendu s Turid Rugaas predstavili Julijo Robertson in takoj sem se zaljubila v njen način dela s psi. Končno sem našla tisti delček, ki mi je manjkal. Začela sem izobraževanje pri Galen myotherapy, vendar sem ga morala prekiniti, saj nisem mogla pustiti svojega rešenega huskija, da bi lahko opravila praktične dneve izobraževanja v Angliji. Nadaljevala sem z izobraževanjem in tečaji vedenja, vendar sem še vedno čutila, da mi manjka delček.

Leta 2017 sem spoznala, da moram z izobraževanjem nadaljevati, saj je veliko psov naših strank, s katerimi smo delali na vedenjskih težavah, živelo tudi z bolečinami ali nelagodjem. Iskanje ljudi za obravnavo vedenjskih primerov ni bila lahka naloga. To me je poleg tega, da sem imela svoje zahtevne pse, pripeljalo do izobraževanja pri norveški organizaciji za masažo psov, ki sem ga končala leta 2018. Še vedno pa sem pogrešala čarobnost Julije Robertson iz Galen myotherapy. Leta 2019 sem končno lahko odšla na prakso v Anglijo, kjer sem leta 2020 pridobila certifikat.

Več o delu predavatelja: KLIKNITE TUKAJ

EVA TASIČ: Ko štiri noge niso dovolj

Predavanje se bo osredotočilo na vpliv kronične bolečine na kakovost življenja psov, rešitve za mobilnost in uporabo posebne opreme, zlasti uporabo invalidskega vozička pri psih. Raziskali bomo različne načine, kako kronična bolečina vpliva na pasjo zmožnost gibanja in interakcije z okoljem, pri čemer bomo poudarili pomen zgodnjega prepoznavanja in posredovanja, pa tudi, kaj pomeni avtonomnost za naše starejše pasje sopotnike in kaksno vlogo ima pri ocenjevanju kakovosti njihovega življenja.

Sem predana veterinarka z vsestranskim strokovnim znanjem, ki trenutno deluje kot učiteljica veterinarskih tehnikov in veterinarka za nujne primere kopitarjev na Kliniki za konje Veterinarske fakultete v Ljubljani. Moja glavna strast je obvladovanje kronične bolečine ter izboljšanje dobrega počutja in kakovosti življenja naših živalskih sopotnikov, ne glede na vrsto.

Po diplomi leta 2016 sem svoje znanje nadgrajevala, končala sem program veterinarske spinalne manipulacije in postala certificirani terapevt za rehabilitacijo konj. Svojo strokovno pot sem nadaljevala s terapijo Stecco Fascial Manipulation in trenutno zaključujem postopek pridobivanja certifikata za obvladovanje artritisa pri psih.

Pri svojem delu se osredotočam na to, da strankam omogočim znanje in samozavest, da pomagajo ohranjati kakovost življenja njihovih živali, zlasti ko vstopajo v zlata leta. Zavezana sem k spodbujanju optimalnega zdravja in dobrega počutja živali s celovito, informirano in sočutno oskrbo.

Več o Evinem delu – KLIKNITE TUKAJ

ELS VIDTS: Čutna integracija

Pri šolanju psov in vedenjski terapiji se zavedamo pomembnosti pogojevanja, pri čemer s povezovanjem pozitivnih čustev povečamo verjetnost, da se bo vedenje ponovilo. Ali pa ponovno pogojevanje, ki je povezovanje pozitivnega čustva z dražljajem predhodno povezanim s občutkom strahu. Recimo, da pri vedenjski terapiji na splošno preučujemo, KATERI dražljaj sproži določeno vedenje.

Pri čutni integraciji pa preučujemo, KAKO se dražljaj sprejema in povezuje z drugimi dražljaji, da pride do pravilne upodobitve resničnosti.

Najprej je tu moč čutnih dražljajev. Vsak čutni dražljaj se uravnava (poveča ali zmanjša) in ga lahko zaznavamo kot močnejšega ali šibkejšega, kot je v resnici, tj. nekateri psi se odzovejo na vse, kar se premika, drugi pa skoraj ničesar ne opazijo. To je zagotovo lahko pogojena težava, lahko pa je tudi težava uravnave ali oboje.

Drugič, vse različne vrste čutnih informacij je treba pravilno združiti, da dobimo pravilno predstavo o svetu in sebi. Nekateri psi se ne zavedajo popolnoma svojih zadnjih nog, čeprav od njih nenehno prejemajo čutne informacije – zakaj to pri nekaterih psih vodi do zavedanja telesa, pri drugih pa ne. Nekateri psi so nerodni in se redno zaletavajo v stvari ter se ne zavedajo prostora, čeprav jih informacije iz okolice dosežejo, vendar jih ne integrirajo na funkcionalen način.
Pri čutni integraciji gledamo, kako se to zgodi in kako to rešiti z vajami čutne integracije. To je pomembna pridobitev pri vedenjski terapiji, zlasti v primerih, ko samo ponovno pogojevanje ne zadostuje. Zelo pomembna pa je tudi za vse, ki delajo z mladimi psi in mladiči, jih vzgajajo in skrbijo za njihov najboljši možni razvoj. Razvoj samoregulacije temelji na dobri senzorični integraciji.

Dan bomo začeli z nekaj teorije, s katero vam bomo predstavili temo čutne integracije za pse.

Obravnavali bomo:

  • Kaj je čutna integracija
  • Katera čutila večinoma uporabljamo pri terapiji in zakaj
  • Kakšno opremo uporabljamo
  • Po teoriji bo nekaj demonstracij s psi. Imeli boste priložnost videti, kako to deluje, z več razlagami, ki bodo povezale teorijo in prakso.

O Els:

Svojo poklicno pot sem začela kot fizioterapevtka, hkrati pa sem nadaljevala študij manualne terapije in osteopatije, vse na področju humane paramedicine. Po študijskem dopustu sem se začela ukvarjati z vedenjem psov in ustanovila svoje podjetje FreeDogz. Hitro sem ugotovila, da moj predhodni študij ni bil zaman, saj se je združevanje vsega, kar sem vedela o telesu in njegovem delovanju, z vedenjskega vidika izkazalo za zelo zanimivo in koristno. Na mojo pot je prišla senzorična integracija za ljudi, ki je postala moj lastni raziskovalni projekt, kako uporabiti senzorično integracijo za pse. Kmalu se je pokazalo nekaj presenetljivih vedenjskih koristi za pse, ki so se pri vedenjski terapiji znašli na mrtvi točki. S to spodbudo so se začele nadaljnje študije in razvoj čutne integracije.

Več o Els: KLIKNI TUKAJ 

ANNE LILL KVAM: So-čutne rešitve: Poenostavljeno delo z nosom za pse vseh starosti in velikosti

Na tej delavnici bi vam rada ponudila nabor iger z nosom, ki se jih boste lahko igrali s svojim psom.  Spoznali bomo igre, ki so primerne tudi za starejše pse ali pse, ki imajo iz kakršnegakoli razloga težave z gibanjem. Ogledali si bomo igre, kot so iskanje medvedka, poimenovanje igrač, razločevanje vonjav, na koncu pa se bomo vsi udeleženci zabavali ob izdelavi skrivnostnih vrečk, ki jih bomo lahko  odnesli domov svojemu čudovitemu psu. 

Eno igro bodo prikazali največ trije psi, vsak od psov pa se lahko pridruži eni ali največ dvema različnima igrama. Udeležencem ni treba imeti nobenega predhodnega znanja.

Pse imam rada že od svojega drugega leta ali celo prej. Kot otrok sem privarčevala denar in pri osmih letih – da, pri osmih – sem si lahko kupila svojega prvega psa, čeprav so moji starši plačali polovico cene. Ko sem se leta 1995 udeležila izobraževanja IDTE, ki ga je vodila Turid Rugaas, se je moje življenje popolnoma spremenilo. S Turid kot mentorico sem začela delati s psi, voditi tečaje in usposabljanja. Že leta 1976 sem se s svojim psom začela udeleževati sledenja in od takrat mi je delo z nosom ostalo v srcu. Vse to me je v letih 1997-2000 popeljalo v Angolo, kjer sem usposabljala pse za odkrivanje min. Delo z uporabo pasjih čutil mi je odprlo oči za njihova čustva in zdaj so moje najljubše teme delo z nosom, stres in agresija.

Če imam torej sanje, je to, da bi vsak pes lahko vsak dan opravil igro vohanja in da bi ovratnice  in oglavnice izumrle. Zdaj živim v majhnem mestu na Norveškem s psičko Tyro in mačko Musli. Članica organizacije PDTE sem že od samega začetka in jo naravnost obožujem. Zelo sem ponosna, da lahko s svojim delom prispevam k boljšemu življenju psov.

Več o delu Anne Lill si lahko preberete TUKAJ

CENA PRIJAVE in DRUGI STROŠKI

Konferenca bo potekala v angleškem jeziku. Slovenski prevod ne bo na voljo.

Cena za udeležbo na konferenci zajema konferenčne materiale, pijačo dobrodošlice, prigrizke, kavo, vodo in sok med odmori.

Splošne informacije o predvidenih stroških

Hotel ponuja tudi dnevno kosilo, ki vključuje juho ALI hladno predjed, glavno jed (z dvema vrstama mesa in 2 prilogama), solato in sladico, za 23 eur/dan.

Na voljo so tudi druge, cenejše možnosti za kosilo, bodisi v Hotelu Špica ali v bližnji okolici.

Odvisno od tipa sobe in števila nočitev, je povprečna cena nočitve z zajtrkom, vključno s turistično takso, 65 eur/dan*. Podrobnosti o ponudbi hotela najdete tukaj.

* ta cena je na voljo izključno pri najemu sobe v času konference od 27.9. do 1.10. 2025.

ZA DODATNE INFORMACIJE SMO VAM NA VOLJO NA

pdte.agm.2025@gmail.com

+386 41 890 900

PRIJAVA NA KONFERENCO

PODPORNIKI KONFERENCE